Spolek sousedů na Klepci

Spolek sousedů se veřejnosti představil poprvé 15. dubna 2017 na regionální kulturní akci Den Země na Klepci.

Průvod pod vlajkami

Předvelikonoční oslavu matky Země i příchodu jara jsme letos na Klepci zahájili pro změnu uprostřed malebné mýtiny lomových jezírek v lese Borku, kam nás dovedl průvod v čele se skauty a vlajkonoši Skautského střediska Úvaly, zástupci obcí (starostové a zastupitelé), doprovázeni sestavou mažoretek z MDDM Úvaly a dlouhým vojem tvořeným návštěvníky.

Prezentace obcí

U jezírek se po úvodním přivítání jménem organizátorů připomenulo 40. výročí vyhlášení Přírodní památky Klepec. Následovala prezentace obecních zástav (vlajek) a vysvětlení symbolů reprezentujících obce Přišimasy, Tismice, Hradešín, Úvaly, Rostoklaty, Břežany II, Doubravčice, Český Brod (s novou vlajkou), Tuklaty a poprvé Dobročovice.

Dětská vystoupení

Tu vystřídala tradičně vystoupení dětí z mateřinek. Nejprve MŠ Tismice s vystoupením Vítáme jaro a hned na to z MŠ Přišimasy s vystoupením Kuřátka, které se s říkadly a tanečky pod vedením svých učitelek příjemně zhostily připomenutí nadcházejících Velikonočních svátků. Vyvrcholení a sladkou tečkou hlavního programu zajistily mažoretky z Městského domu dětí a mládeže Úvaly pod vedením Michaely Zahrádkové.

Stanové městečko plné produktů

Průvod odvedl návštěvníky zpět do stanového městečka plného domácích produktů, pochutin, tématicky laděných dílniček i upomínkových předmětů jednotlivých spolků a obcí, které tak jako vždy cílily svou nabídkou na každou generaci. Zúčastnily se nově například spolky PRO II (Břežany II) a Spolek sousedů (Škvorec) s tématicky laděnými dílničkami.

Nová naučná stezka

V městečku jsme společně s koordinátorkou akce Veronikou Kuchařovou a starostkou obce Přišimasy Bc. Šárkou Rumanovou představili veřejnosti nové informační panely o historii jednotlivých částí obce – Přišimas, Horek a Skřivan, které budou osazeny v obci po dokončení stavebních prací a s nástupem nové turistické sezóny.

Klání o putovní pohár

Dalším novějším milníkem bylo klání Klepec bez hranic o putovní pohár. Druhého ročníku se zúčastnili soutěžící z Přišimas, Břežan II, Doubravčic, Škvorce, Sluštic a Tismic. Příhodně byla zvolena disciplína pletení pomlázek na čas, kterou zvládly nejrychleji Přišimasy a vítězstvím tak obhájily loňské prvenství – pohár zůstane i druhý rok v domácí obci. Pokusíte se příští rok poměřit svou dovednost a zdatnost i Vy?

Doprovodný program

Slunné, místy proměnlivé odpoledne ve stanovém městečku doprovázela dětmi oblíbená ukázka dravců Romana Tocháčka, nebo projížďky na ponících ze stájí Štolmíř a Třebohostice. Děti si našly i jednu neplánovanou atrakci, a to házení senem. Zakončení akce patřilo hudebnímu vystoupení country kapely Kam Na Band, která zpříjemňovala vydařené sobotní odpoledne.

Zhodnocení akce

Taková byla 3. dubnová sobota – tak probíhal letošní ročník Dne Země na Klepci, v pořadí jedenáctý. Městečko se pozvolna rozrůstá a tradice žije dál díky spolupracovníkům z řad okolních obcí, spolků, mateřinek, organizací, ale i díky Vám, milým návštěvníkům, kteří Den Země přicházíte podpořit z blízka i daleka s rodinami a dětmi. Podle posledního sčítání volných vstupenek navštívilo akci přibližně 700 lidí + osazení stánkařů, což je báječné číslo. A to je potom radost dělat kulturu.

Další aktivitou Spolku sousedů byla příprava stavění máje, reportáž naleznete zde.