Nová kniha v prodeji

Milí přátelé, příznivci Spolku sousedů a čtenáři. Společná regionální slavnost 100 LET REPUBLIKY přinesla 27. října 2018 několik přidaných hodnot. K úspěšnému navázání spolupráce s obcemi Dobročovice, Hradešín, Přišimasy, Škvorec (s Třebohosticemi) a Zlatá nebo doplnění 26 pozapomenutých jmen na památníky obětem světové války, můžeme s hrdostí za další mezník označit vznik zbrusu nové knihy spisovatele a člena spolku Jana Psoty s názvem Pátrání po hrdinech, která byla 27. října slavnostně pokřtěna. Více podrobností o projektu společné regionální slavnosti a publikace najdete zde.

Autogramiáda nové knihy Spolku sousedů

Co v knize najdete?

Publikace mapuje předválečný, válečný a bezprostředně poválečný život v našich obcích a regionu v letech 1912–1921 prostřednictvím teoretické a praktické části. Za pomoci dochovaných archivních materiálů se pokouší shrnout dosavadní poznatky o dopadu světové války na regionální a obecní úrovni. Hlavním cílem publikace je snaha o sestavení seznamu bojovníků světové války zohledňující oběti, přeživší, rakouské vojáky i československé legionáře, kteří bojovali ve světové válce. Seznam zachycuje také 26 pozapomenutých oběti války, které byly po dohodě s obcemi na památníky doplněny. Čest i jejich památce!

Kdo na knize pracoval?

Na knize se podílelo přes 40 spolupracovníků nejen ze Spolku sousedů, ale z řad občanů, pamětníků, rodáků, sběratelů a institucí. Autorsky se projektu kromě vedoucího autora a editora zúčastnili vojenský specialista a redaktor dTestu Ing. Jan Maryška, učitel dějepisu na ZŠ Škvorec Mgr. Ondřej Bráza a prolog o T. G. M. otevřel (in memoriam) zesnulý scénárista a čestný občan města Úvaly PhDr. Zdeněk Mahler, dr. h. c. Na publikaci mimo jiné spolupracoval také vojenský spisovatel plukovník Jan Vondráček, v. v.

Záštita a nominace

Nad vznikem publikace Pátrání po hrdinech stejně tak jako nad regionální slavností 100 LET REPUBLIKY převzal záštitu Středočeský kraj, což chápeme jako zvýšení prestiže. Hlavní autor publikace a člen našeho spolku Jan Psota nominován zástupci Středočeského kraje na udělení vysokého státního vyznamenání – medaile ministra obrany za připravovanou publikaci a péči o válečné hroby, které provádí v rámci rozsáhlého projektu doplňování pozapomenutých jmen na památníky obětí světové války.

Kde knihu zakoupíte?

Knihu je možné zakoupit (v ceně 70 Kč) na těchto odběrných místech. Nejlépe dostupná je v sídle našeho spolku. Na obecních úřadech pouze v úředních dnech a hodinách:

Přejeme vám příjemné počtení ;o)

Jan Psota

Mnozí mě znají jako publicistu, grafika nebo kronikáře zabývajícího se regionální historií Českobrodska. Působím aktivně přes 12 let v neziskovém sektoru jako řešitel projektů, kulturních akcí. Škvorec je pro mě srdcovou sedmou na šachovnici historie. A proč tedy ne"hřešit" ehm neřešit právě v tomto malebném městečku, které má tak vysoký potenciál.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *