International day

Na začátku byl nápad

15. června jsme uspořádali první International day. Napadlo nás totiž, že ve Škvorci a Třebohosticích žije spousta cizinců z různých zemí a bylo by zajímavé o nich zjistit něco víc. A jelikož nejkratší cesta k českému srdci (a možná i duši) vede přes žaludek, napadla nás taková myšlenka. Oslovili jsme tedy všechny známé, i v té době neznámé, cizince z okolí a požádali je, zda by nechtěli svým sousedům udělat malou exkurzi do své země a kultury.

Tak trochu jiný piknik

A není lepší prezentace kultury, než přes tradiční kuchyni. Požádali jsme je tedy, aby připravili jídla, která jsou v jejich zemi tradiční. Ta pak během International day nabízeli za symbolickou cenu za ochutnávkovou porci. Do této akce se s námi zapojili sousedé ze 7 různých zemí, a tak návštěvníci měli možnost na jednom místě ochutnat speciality z Velké Británie, Itálie, Černé Hory, Slovenska, Španělska, USA a Japonska.

Doprovodný program pro velké i malé

Kromě nabídky tradičních jídel jsme si pro návštěvníky připravili také parkové hry, cestovatelskou hru pro děti nebo fotbalové utkání Češi versus cizinci.

Kdo se přišel podívat, určitě nelitoval. Všechna nabízená jídla byla výborná a během celé akce panovala skvělá atmosféra.

Důležité je ale to, že akce splnila účel. Seznámili jsme se s lidmi, kteří žijí vedle nás, ale narodili se daleko odsud. Nová přátelství vznikla i mezi samotnými účastníky z řad cizinců. Už se těšíme na další ročník, který plánujeme rozšířit o účastníky z dalších zemí.

Bez podpory by to nešlo

I když celá akce vyšla hlavně díky velikému nadšení všech zúčastněných, dobrovolníků i organizátorů, bez další pomoci by to nešlo. Za podporu akce tedy hluboce děkujeme SDH Škvorec, Městysi Škvorec, ZŠ Škvorec, Regionu Pošembeří, Nadačnímu fondu Avast, Nadaci VIA, T-Mobile a dalším.

A pokud máme odhadovat z ohlasů co se k nám dostaly, pravděpodobně akci ještě zopakujeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *