Beseda s antropologem

Dědictví našich předků v kostech

Na 26.4. jsme uspořádali besedu s antropologem z Národního muzea – RNDr. Vítězslavem Kuželkou. Sál u Zálabských se na chvíli proměnil v malé muzeum, kde byly k vidění lebky a kosti s deformacemi zapříčiněnými působením různých chorob nebo úrazů. Dozvěděli jsme se, jak lidem komplikovaly a zkracovaly život nemoci, které už současná medicína umí úspěšně léčit. Povídání bylo velmi zajímavé a poučné, ať už z hlediska lékařství nebo historie a diváci všech věkových kategorií si z něj něco odnesli.

Náš průvodce tématem

RNDr. Vítězslav Kuželka je antropologem z Národního muzea v Praze. Společně s kolegy detailně zpracovali část exponátů Jedličkovy sbírky kostí a vytvořili anglicko-český Atlas chorob na kostních preparátech, který nedávno vydalo nakladatelství Academia. Všechny exponáty byly získány z nemocniční patologie, nikoli z hrobů. Neležely tedy v zemi, kde by se část informací znehodnotila. K jednotlivým případům existuje lékařská dokumentace – tím je sbírka unikátní.