Beseda o životě s dítětem autistou
Před časem se na nás obrátili rodiče šestileté Julinky, která trpí nízko-funkčním autismem. Žijí ve Škvorci, a proto chtěli, aby se lidé z jejich sousedství dozvěděli víc o jejich každodenním životě s takto postiženým dítětem. Také chtěli informovat ostatní o tom, co můžou od Julinky očekávat, jak se k ní chovat a podobně.
Povídání na náročné téma
Dohodli jsme se, že uspořádáme besedu, kterou povedou sami rodiče. Protože se jedná o dost náročné téma, nečekali jsme příliš velkou účast. Lidí dorazilo kolem dvaceti, někteří z nich i s dětmi. Většinu času mluvil otec Julinky pan Jan Zajíc. Vysvětlil, že forem autismu je velké množství. Někteří autisté jsou jen lehce odlišní od ostatních lidí, u jiných je postižení tak velké, že téměř nejsou schopni komunikovat, nezvládají samostatně ani jednoduché činnosti a vyžadují nepřetržitou péči. Nejtěžší formy autismu prezentoval tematickými videoukázkami.
Julinka a svět kolem ní
Pak se rozmluvil o Julince. Začal tím, jak se zpočátku vyvíjela normálně a až v necelém roce se její vývoj zpomalil a postupně začalo být jasné, že s ní něco není pořádku. Mluvil o tom, čím si s ní jako rodiče prošli. O probdělých nocích, dlouhém čekání na konečnou diagnózu, minimální pomoci ze strany lékařů
a zkostnatělém modelu péče a podpory ze strany státních institucí. O tom, jak nakonec museli vzít iniciativu do vlastních rukou a sami si aktivně vyhledávat
tu nejlepší terapii pro Julinku, která jí pomáhá a posouvá ji dál. Nakonec se měli diváci možnost zeptat na to, co je zajímalo a rozpoutala se zajímavá diskuze.
Pomoc je vítána
Největší problém mají rodiče Julinky s hledáním asistentů pro pravidelnou nebo občasnou výpomoc. Moc by jim pomohlo i to, kdyby si ji občas někdo třeba i na pár hodin vypůjčil a umožnil jim tak na chvíli vydechnout nebo se třeba věnovat jejich dalším dvěma dětem. Julinka vyžaduje nepřetržitou péči, což je pro rodiče velice náročné. Pokud byste měli zájem jim pomoci, můžete se obrátit na náš spolek. Moc rádi jim kontakt na vás předáme.